HYDROKÉLA.

  • Hydrokéla vzniká nahromaděním tekutiny v obalech varlete. Rozlišujeme vrozenou hydrokélu, tj. přetrvávající komunikaci mezi dutinou břišní a dutinou varlete a získanou hydrokélu, která může vzniknout při poškození cévního zásobení, při úrazech, zánětech nebo nádorech varlete či nadvarlete. Nejčastěji je však příčina hydrokély nejasná.​

PŘÍČINY

  • U dětí se vyskytuje daleko častěji primární hydrokéla, kterou někdy označujeme jako idiopatickou, neboť její příčinu nemůžeme spolehlivě určit. Sekundární hydrokéla může být zejména v dospělosti způsobena onemocněním varlete a jeho přívěsků, poškozením cévního zásobení šourku při úrazech, zánětech nebo nádorech varlete či nadvarlete. Chronická hydrokéla se častěji vyskytuje u mužů starších 40 let a je dávána do souvislosti se zhoršením cévního zásobení varlete. Nejčastěji je však příčina hydrokély nejasná.

PŘÍZNAKY

  • Šourek se postupně bez doprovodné bolesti zvětšuje nebo pacient pociťuje tahavé bolesti směřující do třísla, často může dojít až k zanořování penisu.

VYŠETŘENÍ

  • Urolog diagnostikuje hydrokélu na základě typické anamnézy, vyšetřením pohmatem a sonografickým vyšetřením šourku. Sonografické vyšetření je důležité k odlišení jiných onemocnění, která postihují varlata a šourek, jako např. nádor varlete, zánět varlete/nadvarlete nebo varikokéla.

LÉČBA

  • Hydrokélu můžeme léčit konzervativně nebo chirurgicky. Konzervativní léčba přichází v úvahu u novorozenců, u nichž se může hydrokéla vstřebat. Přetrvává-li hydrokéla déle než jeden rok, je nutná léčba chirurgická. Konzervativní léčba je indikována též u starších a rizikových mužů, kdy doporučujeme nosit suspenzor, eventuálně provést punkci, to znamená tekutinu z šourku vypustit. Punkce hydrokély má obvykle jen dočasný efekt, tekutina má tendenci k doplňování. Při chirurgickém výkonu lékař provádí řez na postižené straně šourku, tekutinu vypustí, varle a jeho obaly zreviduje a chirurgicky upraví tak, aby k hromadění tekutiny již nedocházelo. V některých případech je během operace vhodné zavést do šourku drén, který ponecháme krátkodobě i v pooperačním období. Po operaci se může běžně objevit otok šourku - obvykle tím větší, čím větší byla operovaná vodní kýla. Otok se během několika týdnů zcela vstřebá. Poměrně zřídka se po operaci vytvoří v šourku krevní výron, který je někdy nutno chirurgicky otevřít a vypustit. Doba rekonvalescence po výkonu je individuální. Pokud muž pracuje na počítači, může pracovat první den po operaci, pokud však dojíždí do zaměstnání, může mu poloha vsedě s koleny u sebe činit potíže. Podobně je tomu při delší chůzi, nutnosti častého střídání poloh, při řízení automobilu. Pokud pacient vykonává fyzicky namáhavou práci, lze dobu pracovní neschopnosti přirovnat k době obvyklé po operaci tříselné kýly. Po operaci je nutno dodržovat režimová opatření, celková doba nekomplikovaného hojení je 3-4 týdny.

ADRESA

Na Valech 4/289

Praha 6   160 00

ORDINAČNÍ DOBA

Pondělí - Čtvrtek 7:00 - 15:30

Pátek 7:00 - 13:00

Logo_androgeos_linka_bila.png
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

© 2020 Androgeos, spol. s r.o.

Na Valech 4/289, Praha 6

Telefon 233 325 636